Uprostřed nesnesitelných veder a následných bouřek jsme utekli na Slovinsko. Tak nějak jsme tušili, že to bude fajn. Jak moc fajn to bylo se dozvíte v článku.
Když jsem tady byl loni pracovně a pozoroval množství cyklistů, kteří se tu prohánějí na silnici, bylo jasný, že se sem dřív nebo později musíme podívat. Takže jsme sbalili kufry a za 6 hodin jsme byli v městečku Kranjska Gora na kraji Triglavského národního parku. Vezmeme to postupně.
Kranjska Gora
Píšou, že je to město, ale je to spíš turistická vesnice. Taková hezčí Železná ruda, kde vlatně moc lidí nežije, ale je tady mraky hotelů, apartmánů a turistickejch věcí. Jsou tady 2 sámošky v kterých si v pohodě nakoupíte, pekařství, Intersport, bike servis s milým maníkem, několik kaváren a restaurací. Takže nemusíte vozit lečo zavařený ve sklenici a konzervy. Kavárny jsou tu průměrné, vo tom žádná. Takovej českej standard, ale Itálie je za rohem. Co se restaurací týká můžeme doporučit hospodu Bedanc hned pod sjezdovkou, kde mají famózní pizzu (jinak ale vlatně nic jinýho) a velkou hospodu s divným názvem Lačni Kekec (Hladové dítě), kde vaří velmi, velmi dobře, trochu si počkáte a trochu si to zaplatíte, ale tak jste na dovolený, žejo.
Ubytování Apartments Telemark
My jsme se ubytovali přes Booking.com v Apartments Telemark. Velmi prostorné apartmány, které už by sice potřebovali trochu údržby (odpad ve sprše se ucpal asi za 20 vteřin, některé zásuvky už by revizí asi neprošli atd., ale detaily). Apartmán je hooodně prostornej a má všechno co potřebujete, včetně myčky atd. Cenově velmi v pohodě.
A teď věci co mě trochu nas*ali. Na Bookingu je uvedeno, že parkování zdarma v pohodě. Až poté co uděláte rezevaci vám přijde info o tom, že parkovacích míst je tam jen 10 (ve skutečnosti tak 6) a že když bude plno, musíte parkovat na obecním parkovišti za 5 euro. Ok, snad bude místo. Po příjezdu jsme zjistili, že je tu ubytovaná parta maďarů na silničkách, který byli dost v pohodě a Lenka se s nima pokoušela vyměnit Diverge za jejich Bianchi, nevyšlo to. Nicméně parkovací místo tu bylo jen jedno mezi sloupem, přes půl místa a dodávkou, kterou kluk maďarská, zaparkoval dost letmo. No, 5 euro je 5 euro, takže jsem to tam poslal, při vystupování zatáhl břicho, sklidil potlesk od přihlížejících maďarů, kteří asi čekali, jestli vemu ten sloup nebo ne a šli jsme se ubytovat. Samozřejmě, druhej den auto omlácený a poškrábaný z obou stran. Co naděláte. Pak přijeli nějací chorvati, kteří si s tim hlavu nelámali a auto prostě nechali tam, kde zrovna bylo místo, bez ohledu na to, jestli je to parkovací místo, nebo křižovatka. Taky řešení.
Je tu dost velká kolárna. Bohužel tak polovinu místa zabírají vysoušeče na přeskáče, který by tady podle mýho názoru v létě bejt nemuseli. Všude visí cedule "zákaz braní kol na pokoje", kterou tady ignorovalo asi tak 40% lidí, především chorvati a pražáci. Kolárna má sice kameru, ale nezbytná cedule "uskladnění na vlastní zodpovědnost" nechybí. Vzhledem k tomu, že průměrná cena kol "maďarskýho nároďáku" byla asi tak 150 tisíc, tak jsme naše kola ani nezamykali a bylo to v pohodě :)
Pod apartménem je zmíněná hospoda Lačni Kekec, kterej jede udírna a gril asi tak 20/7, takže prádlo na balkoně si moc neusušíte. A vzhledem k tomu, že všude jsou tu tvrdé podlahy, tak je tu slyšet všechno. Takže pokud se sousedi rozhodnou mít párty, chtě nechtě se připojíte. Přesto všechno je to super ubytování, který doporučujeme bez nároku na honorář.
Jak se jezdí na Slovinsku?
My jsme většinu času trávili na oddělené stezce, která vede asi tak 150 Km na obě strany. Když jsme se ale dostali na normální silnici, musím říct, že se tady řidiči chovají velmi, velmi slušně a respektují vás. Možná, že je štvete, ale neomezí vás, natož aby vás ohrozili. Největší konflikt, který jsme měli byla bílá dodávka (diagnóza), která měla potřebu nás předjet ikdyž asi za 30 metrů odbočoval do fabriky. Přesto nás předjel velmi bezpečně, obloukem, bez klaksonu i odstřikovačů. Kus cesty jsme dokonce jeli po silnici, která ústila na dálnici a provoz tady tomu odpovídal. My jsme tedy srabácky utekli na protější chodník, ale vedle nás jela nějaký holka na Willlieru úplně v pohodě v tom provozu a nikdo ani nezatroubil. V čechách by to dostala strašně sežrat. Zbytek cesty po okreskách úúúúplně v pohodě.
![]() |
![]() |
Cyklostezky
Přes Goru vede cyklotrasa s dlouhým, nepřehledným a nudným názvem, která na obě strany víceméně kopíruje Alpe Adria Trail.
Směrem na Itálii je to vlatně taková cyklodálnice. Vlastně se nedotknete normální silnice kromě asi dvou křížení. A i přesto, že je tu docela provoz, včetně zájezdů německejch důchodců na elektrokolech, tak jsme vlastně za celou dobu neměli problém někoho předjet. Takže musíte být trošku ve střehu, ale je to v pohodě. Zdravení cyklistů jsme vzdali asi po 10 minutách a pak už jsme zdravili vlastně jen silničáře, protože turisti nezdraví, baterky nezdraví, bikepackeři nezdraví.
Druhým směrem je stezka trochu míň frekventovaná a místy v trochu horším stavu, ale furt by se tady dalo úplně v pohodě jet i na silničce. My jsme ze stezky po chvíli odbočili na jezero Bled a pak už jeli horama po normálních silnicích, ale předpokládám, že stezka je v pohodě dalších X kilometrů. Mimochodem, jezero Bled bylo největší zklamání z celýho Slovinska. Vlastně tu není nic k vidění a je to takovej Mácháč s velmi průměrnou až podprůměrnou hospodou.
Cyklo fíčury
Stejně jako v ostatních civilizovaných zemích Evropy (kromě Česka) jsou kolem hlavních tras rozeseté servisní stojany s pumpou. Věc, kterou 99% času nepotřebujete, ale pak se může dost hodit. Stejně tak jsme zejména přímo ve městě našli několik cyklomyček kde si můžete zadarmo, nebo za pár drobných umýt kolo po vyjížďce. Docela vhod taky přijdou různá pítka a "fontány" s pitnou vodou, když vám cestou dojde. Nutno tedy podotknout, že zrovna to na které jsme narazili my nebylo úplně v topu a vodu z něj jsme dostávali v podsatě násilím.
Placení
Připravte se na to, že narozdíl od Česka, kde berou karty i v tom nejzapadlejším kiosku uprostřed ničeho, tady poměrně často kartou nezaplatíte ani ve větších podnicích. Takže doporučujeme si před cestou vybrat nějakej ten cash, nebo zatlačit na vládu, abysme konečně taky zavedli to Euro.
Ceny
Cenově je Slovinsko srovnatelné s Českem. Spíš trochu levnější. Vyhněte se turistickým pastem a budete v pohodě.
Gastronomie
Nóóóóó, asi takhle. Pokud jste třeba z Itálie zvyklí na gastronomické zážitky v každém zapadákově, tak to tady rozhodně nečekejte. Jídlo je jakože dobré, ale většinou stejně skončíte u pizzy, burgeru nebo smažáku. Káva a zmrzlina je většinou špatná :-D
Shrnutí
Podle mě má Slovinsko jedinou chybu. Pokud se tam chcete dostat od nás, musíte jet přes Rakousko a to je fakt vos*r (draho, dálnice kde jste rádi když můžete jet aspoň 100km/h, poplatky za všechno, prostě rychle přejet a nezastavovat). Slovinsko má krásnou krajinu, narozdíl od Rakouska je tady pořád velká svoboda v tom co můžete dělat, lidi jsou tu fajn a na kole se tady jezdí velmi, velmi dobře a hlavně bezpečně. My doporučujeme všema deseti si sem zajet aspoň na pár dní.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Chcete s námi zůstat v kontaktu? Sledujte nás na Instagramu nebo se připojte do klubu na Stravě