V jedné diskuzi na Facebooku jsem zachytil zajímavou diskuzi na téma "Jak převážet a ochránit svojí zrcadlovku na kole". Tak trochu se focením živím, takže jsem se cítil dost povolaný na to, abych se zúčastnil diskuze. Rychle jsem pochopil, že stejně jako většina diskuzí na Facebooku ani tahle diskuze nikam nevede a proto píšu tenhle článek. Takže proč si myslím, že 99% lidí na kole nepotřebuje foťák?
Takže to pojďme rovnou trochu otočit a místo toho abychom se ptali, jak ochránit foťák na kole se zeptejme, potřebuju vůbe na kole foťák? Rychlá odpověď. 99% nepotřebuje. A tady jsou důvody proč tomu tak je:
Foťák vs. telefon
Tohle je diskuze, které hýbe fotografickým světem snad od prvního iPhone. Může foťák nahradit profesionální foťáky? Dá se telefonem udělat stejně dobrá fotka jako profesionálním foťákem? A bla bla bla. Ve stručnosti. Ano dá. Pro celou řadu použití dává použitá telefonu jako profesionálního produkčního nástroje smysl a je to úplně v pohodě. Livestreamy na socky, pořizování obsahu na Instagram, novinářská práce, produktové focení atd. atd. Je spousta oblastí, kde to dává perfektní smysl. A pak je spousta oblastí kde to smysl naprosto nedává. Profesionální videoprodukce, profesionální fotostudia, reportážní fotka atd. atd. Prostě nechcete pracovat s nástrojem, který se špatně drží, pomalu se ovládá, baterka mu klekne o poznání rychleji a abyste dosáhli podobného výsledků musíte telefon ověsit tunou příslušenství a rázem ztrácí jeho největší výhoda, velikost a fakt, že ho máte pořád u sebe naprosto smyslu. Ale co focení na kole? Jdete fotit zakázku pro výrobce kol? Pak je docela dobrý nápad vzít si na to profesionální nástroje. Jedete se projet s partou a chcete fotky na památku? Je na vašem zvážení, jestli na to potřebujete 4kg foťák.
Postprodukce
S železnou pravidelností slýchám příběh o tom, jak si někdo koupil zrcadlovku a fotky z ní jsou najednou horší, než kdyby to fotili telefonem. Jsou a bude to tak vždycky. To kouzlo se jmenuje postprodukce a největší výhoda focení telefonu je v tom, že to dělá za vás. A dělá to dobře. A dělá to čím dál líp. U focení foťákem (kort jestli fotíte do RAWu) se prostě počítá s tím, že budete fotku upravovat a foťák se vám do toho prostě nebude plést (pokud ho o to nepožádáte). Fotky z mého foťáku vylezou vyblité, bez kontrastu, prostě ble. Fotky z telefonu vylezou už skoro vymazlený. Když totiž zmačknete spoušť telefonu, na pozadí se začnou dít ohromný kouzla o kterých nemusíte mít ani páru a telefon vám vyplivne většinou docela dobrou fotku. S dnešním AI to celá ještě vzalo úplně nový rozměr. A tohle všechno si u foťáku musíte dělat sami. A to stojí čas a navíc musíte trochu vědět co děláte. Takže ještě pořád potřebujete na svoje vyjížďky foťák? Ok pojďme dál.
Většina fotek je odpad
Buďme upřímní. Z fotografického hlediska je většina obsahu na Instagramu odpad. Čest výjimkám. Je to prostě tak. My nejsme vyjímka. Všechny ty špatně komponované krajinky se západem slunce, selfíčka, přepálené fotky z jasného dne, rozmazané pokusy z večerního focení atd. atd. Jenže víte co? Nás jako lidi dneska baví konzumovat i tenhle odpad. Sledujete konkrétní lidi, ne umělce. Takže je nám všechno tohle tak trochu jedno. Můžeme vést diskuzi o tom, co to dělá s estetickým cítením civilizace, ale o tom zase příště :) Faktem prostě je, že lidi chodí na Instagram konzumovat obsah jiných lidí a jejich zážitky. Nechodí tam jako do galerie obdivovat umělecké záběry. Takže lidem je tak trochu i jedno, jestli vaše fotka byla udělaná na telefon nebo na stotisícový foťák. Když je to barevné, ostré a jste na tom vy, je skoro vyhráno.
Takže mně prostě nádává smysl, proč vůbec řešit v čem tahat foťák na kolo. Sorry ale prostě nedává.
Čím fotíme my?
I přesto, že mám doma kvůli práci spousty techniky, fotíme na GoPro nebo na IPhone. Přesně ze všech výše uvedených důvodů. Jdeme se na kolo primárně bavit. Fotky a videa jsou takový vedlejší efekt. I proto jsou většina našich fotek selfíča za jízdy :)
Chcete s námi zůstat v kontaktu? Sledujte nás na Instagramu nebo se připojte do klubu na Stravě