O bikefittingu se toho už hodně napsalo. A já jsem zrovna jeden absolvoval, takže jsem se rozhodl pro vás sepsat moje dojmy dokud jsou čerstvý. Takže co je to ten bikefitting, pro koho je vhodnej, kdo ho potřebuje, kolik to stojí a jak to probíhá. To všechno najdete v článku.
Kdyby náhodou někdo netušil o co jde. Tak bikefitting je v podstatě důkladný proces nastavení vašeho posezu na kole. Ať už kvůli tomu, abyste na kole seděli správně a případně si nevymňoukli nějaký zranění, nebo proto, že chcete oprtimalizovat efektivitu šlapání a maximalizovat tím svůj výkon, protože každej watt se počítá.
Průběh bikefittingu
Bikefitting má 3 části. Rozhovor, fyzio část a šlapací část.
Při rozhovoru s fitterem řešíte vaší cyklistickou minulost, anamnézu případných zranění, ale i to, co od fittingu očekáváte a jaké jsou vaše cyklistické ambice. On totiž úplně jinak bude vypadat posez někoho, kdo chce vyhrát závod a někoho, kdo chce na pohodičku ujet v pohodlí dlouhou vzdálenost.
Ve fyzio části fitter zjišťuje rozsah pohybu vašich kloubů a svalů. Hledají se disbalance pohybu atd. V téhle části vám taky změří šířku sedacích kostí, což asi většina z vás nějakým domácím způsobem už dělala a změří vám i klenbu chodidla a podle toho doporučí vložky s podporou klenby. Kontroluje se taky nastavení pozice kufrů na tretrách. Až zjistíte jak moc zkrácený svaly máte, přichází ta zábavná část.
Fitter na vás začne lepit nalepovací terčíky na které se přilepí senzory. Lepítka lepí velmi dobře, takže se ukázalo, že mít oholený nohy i přes obecný výsměch se dost hodí. Potom si sednete na kolo a šlapete a šlapete. Kamera společně se senzory měří pohyb vašich kloubů a vy v reálném čase vidíte, jestli se jednotlivé metriky nacházejí v doporučeném rozsahu. V mém případě nám ustřelovaly úhly kolene a kotníků. Který se ale navzájem tak trochu vynulovaly. V průběhu je vám celkem polopatě vysvětlováno co které metriky znamenají, co ovlivňují a co by bylo třeba změnit, abyste se dostali do optimálního rozmezí. Pro mě poměrně překvapující bylo zjištění, že pro ideální (nezávodní) pozici bych měl mít o trochu kratší představec. Šel jsem na fitting totiž přesvědčený o tom, že naopak potřebuju výrazně delší. Překvapilo mě i to, že kufry jsem měl nastavený správně. Dělal jsem to totiž dost od oka.
Když došlapete, je vám ještě jednou všechno vysvětleno a jsou dána nějaká doporučení. Znovu říkám, že všechno vychází z toho, jestli vám jde o pohodlí nebo o výkon. Závodní pozice prostě není pohodlná a bez nějakýho toho posilování středu těla se to neobejde. Takže pokud vám jde o výkon, musíte se prostě připravit na nepohodlí.
Poslední fáze už se děje trochu bez vaší účasti. Fitter naskenuje vaše kolo a změří jednotlivé roztečete, výšky, dropy atd., abyste byli případně schopní docílit ideální pozice pokud byste třeba měnili sedlovku, řídítka nebo cokoliv. Vy dostanete tabulku se všemi změřenými údaji, takže v budoucnu jste teoreticky schopní ideální pozici replikovat.
Tak zhruba takhle to chodí. Proces je to vcelku zábavný a trvá zhruba 3 hodiny.
Pro koho je bikefitting vhodný
Tohle je poměrně dobrá otázka (kterou jsem si sám položil, takže chválit kvalitu otázky je trochu nafoukaný, ale co naděláte).
Pokud jste závodník nebo máte závodní ambice a chcete optimalizovat výkon, asi není důvod, proč si na fitting nezajít. Nemyslím si, že by se děli nějaké zásadní změny ve vašem nastavení, ale asi se najdou nějaké věci na kterých by šlo zapracovat.
Pokud jste měli nějaké zranění, které omezuje váš pohyb, nebo pokud víte, že máte nějaké pohybové disbalance znovu bych vám fitting vřele doporučil. Správným nastavením a různými vychytávkami lze předejít nějakým dalším zbytečným zraněním způsobených přetěžovaním jednotlivých částí těla atd.
A teď přijde ta kontroverzní část, takže se připoutejte, pojedeme z kopce.
Doporučil bych vám bikefiting jako začátečníkovi? 100%, ne. Pokud jste si zrovna koupili svoje první seriozní kolo a začínáte jezdit dál, než ho hospody, tak si vaše tělo bude chvíli zvykat. Budou vás bolet svaly o kterejch jste ani nevěděli. Bude vás bolet zadek atd. Vaše pozice se bude na kole ještě hodně měnit a bude si to celý sedat. Základní nastavení posezu zvládnete buď sami podle někajech obecnejch rad, nebo vám s tím pomůže někdo zkušenější. Ale určitě nepotřebujete hned letět na bikefitting.
Doporučil bych vám fitting, pokud už jezdíte víc a něco vás při jízdě na kole něco bolí? Světe div se, ale vlastně ne. Respektive ne jako první krok. Ono totiž ruku na srdce. Všichni my, co fňukáme, že nás bolí na kole bedra, trapézy, za krkem a nevím kde všude. Nemůže to náhodou bejt proto, že nás ty záda, bedra, trapézy a krky bolí i normálně? Kvůli tomu, že dřepíme celej den u počítače, necvičíme, nekompenzujeme a pak se divíme? A kratším představcem tyhle bolístky jako zázrakem nezmizí. Tím se dostáváme k tomu, co bych si vyřešil předtím, než bych šel na bikefitting.
Co udělat předtím
Vlastně se mi chce říct, že krok číslo 1 bikefittingu je zajít si k fyzioterapeutovi. A nemyslím tím žádnou masáž. Myslím tím starý dobrý vyšetření, kde vám přesně řeknou jaký svaly máte ochablý, jaký části těla přetěžujete a jaký cviky byste měli dělat, abyste se bolestí ideálně zbavili. Jasně, koupit si kratší představec je jednodušší, ale tohel narozdíl od představce fakt pomáhá. A to mi věřte, sám sem si tím prošel. Měl jsem problémy s bolestmi kotníků, kyčle a ramen. A furt jsem laboroval s řídítkama, pozicí sedla atd. A pak se ukázalo, že mám prostě ochablý svaly a začal jsem je posilovat pod dohledem statné ošetřovatelky (zdravíme Ellen :)). A ono se to velmi pomalu ale velmi lineárně začalo zlepšovat.
Co od toho očekávat
Co do bikefittingu vlastně očekávat? Jak už jsem psal výš. Pokud jste relativně zdraví, nemáte žádné velké bolesti a jste aspoň trochu pohybliví, půjde spíš o drobný korekce v nastavení. Určitě nečekejte že přijdete, počítač vyplivne že potřebujete 100mm představec, 175mm kliky a sedlo o 5cm dopředu. Taky od toho nečekejte, že přijdete, řeknete, že chcete uříznout krk o 5cm protože to tak má Pogačar a fitter vám nastaví posed, kterej bude pohodlnej a rychlej zároveň. Takhle to prostě nefunguje :)
Jak jsem dopadnul já
A teď možná to, co zajímá některý z vás. Jak jsem dopadnul já? Jak výrazný změny v posedu jsme udělali? Nejdřív shrnu, že nemám žádné výrazné disbalance ani zranění, co by mě limitovali v pohybu. Ohebnost a pružnost docela dobrá a nějakej ten pátek už jezdím. Kolo jsem si nastavoval nejdřív podle pocitu, potom jsem zkoušel aplikaci BFF EZ, která tak trochu "supluje" podobný proces jako na bikefittingu. Tady došlo k malým korekcím předozadní pozice sedla, ale nic dramatickýho.
A jak to tedy dopadlo na opravdovým bikefittingu? Nafasoval jsem vložky do treter s větší oporou klenby. A to byla vlastně jediná změna. Jinak zůstal můj posed na milimetr stejný. Zklamání? Vyhozený peníze? Ani ne. Tušil jsem, že můj posed je víceméně v pohodě. Šlo mi primárně o potvrzení toho, že si na kole neničím kolena nebo kotníky a že jsem tam celkově nevymyslel nějakou blbost.
Znovu říkám, že hooodně záleží na tom s čím na fitting přijdete. Pokud máte bolesti, nebo pokud chcete mít výrazně závodnější pozici, budou změny asi o dost větší. To samý se pravděpodobně bude konat, pokud jste netrefili úplně ideální velikost rámu nebo pokud třeba máte některý části těla výrazně delší nebo kratší než většina populace.
Shrnutí
Pokud u bikefittingu uvažujete, nejdřív si v hlavě vyhodnoťte proč ho chcete a co od něj očekáváte. Pokud očekáváte, že zmizí bolesti při jízdě, vyhodnoťte ještě jednou, jestli jsou to bolesti, které vám způsobuje jízda na kole (a jestli to jsou bolesti normální) nebo jestli jde o bolesti, které máte kvůli stavu vašeho aparátu. Pak už postup znáte. A pokud vás nic moc nebolí a cítíte se na kole dobře, tak si za ty 3 tisíce radši kupte pořádný kraťáky.
Jestli máte někdo s bikefittingem vlastní zkušenost, napište mi třeba na Instagramu. Zajímá mě, jak to mají ostatní.
Chcete s námi zůstat v kontaktu? Sledujte nás na Instagramu nebo se připojte do klubu na Stravě a přidejte se na společnou vyjížďku.