Pealock jsem pořizoval s jedním konkrétním úmyslem. Zabezpečit kola v kolárně. Jak to dopadlo, jaké má zámek Pealock výhody a nevýhody a jak vlatně funguje se dozvíte v recenzi.
Co je to Pealock?
Stručně řečeno, Pealock je chytrý zámek. Těch už je na trhu docela dost. Od naprosto nepoužitelných zbytečností z Aliexpressu po chytré zámky od ABUSu. Kde na této škále stojí chytrý zámek od Pealocku? No vlastně stojí trochu stranou. Když jsem hledal chytrý zámek, kterým bych zabezpečil kola v kolárně, našel jsem buď úplné hračky, které navíc musí většinou být namontovány přímo na kolo a vypadají strašně, nebo jsem našel zámky od ABUSu, které jsou sice robusní a spustí alarm v případě, že se někdo pokouší se zámkem manipulovat, ale to je tak všechno. Vzhledem k tomu, že bydlíme v pátém patře, tak mě alarm u ABUSů, který navíc ani není tak hlasitý jak bych si představoval, moc nenadchnul.
A pak jsem narazil na Pealock, který tak nějak splňoval všechno co jsem potřeboval. Kola s ním jdou fyzicky zamknout, při manipulaci se zámkem se spustí alarm a hlavně vám pošle notifikaci na telefon, že se něco děje + novější verze má GPS lokátor (který mi moc nedává smysl, ale pojďme dál). Takže to vypadá, že jsem našel ideálního kandidáta na testování.
![]() |
![]() |
![]() |
Jak chytrý zámek Pealock funguje?
Stručně řečeno, funguje spolehlivě. Zámek se skládá ze dvou částí. Řemen, kterým kola fyzicky zamykáte a "kapsle" s řídící jednotkou, která to všechno ovládá. Řemen je vyroben z termoplastického elastomeru. Ačkoliv mi to vůbec nic neříká, ze zkušenosti i z testů na webu to vypadá na dost odolnou věc. Jsou v něm také zalisována ocelová lanka. Pokud dojde k jejich přerušení (když by to někdo přeci jen přeštípnul) spustí se alarm a notifikace. Délka řemenu je tak akorát. Jedno kolo s tím zamknete v pohodě. Dvě kola k sobě při troše fantazie taky.
Pak tady máme řídící kapsli. Upřímně, uměl bych si představit, že by mohla být menší. Když to celé zmuchláte do sebe, tak se to sice vejde do kapsy na dresu, jak se uvádí na webu. Ale musíte to do kapsy narvat pod pohrůžkou násilí a vypadáte potom jak s nádorem na zádech. Osobně ho s sebou na vyjížďky nevozíme. Používáme ho spíš při cestování, ale o tom později.
Pojďme se tedy konečně říct, co to celé umí. Páskem si zamknete kolo a zámek musíte aktivovat, aby se zamknul. Na výběr máte ze dvou možností. Buďto přiložená NFC kartou/zakoupeným NFC čipem nebo náramkem, nebo přes mobilní aplikaci. Nenosím u sebe ani peněženku s doklady, takže představa, že budu tahat nějakou kartu mě moc nerozrajcovala. Aplikace tedy byla jasná volba. Nainstalujete, spárujete, používáte. Kromě toho, že nemusíte tahat kartu, jde v aplikaci nastavit i různé fíčury, takže se jí vlatně stejně nevyhnete. Kartu jsem jen otestoval. Funguje.
Máte tedy zamčený zámek. Co se děje teď? Když je zámek v zamčeném stavu a někdo vám začne rumplovat s kolem, nebo se dokonce pokusí zámek fyzicky odstranit, zámek to zaznamená a spustí se virvál. Spustí se alarm na zámku, který je tak akorát hlasitý, aby dal vědět okolí, že se něco děje a zároveň nevyvolá epileptický záchvat v kolemjdoucích. Současně se odešle notifikace na váš telefon. Tady přichází maličkatý zádrhel. Pokud jste v dosahu bluetooth (na zahrádce hospody, před kterou jste zaparkovali) funguje notifikace přes bluetooth. Pokud jste mimo dosah, je nutné do zámku vložit předplacenou SIM kartu a notifikace se odešle přes GSM síť. Stačí úplně základní SIM s 200 Kč kreditem. To vás úplně nezruinuje. Co je na tom nepříjemné je fakt, že kredit na kartě má tuším 1 rok trvanlivost. Potom se prostě smaže. Takže je dobré si někam napsat poznámku a kredit případně obnovit, abyste někde v klidu neseděli v domění, že jste v pohodě a ono ne.
Pokud jste se rozhodli pro novější verzi zámku Pealock, máte k dispozici i GPS lokátor umístěný v zámku. V tom případě si musíte pořídit SIM kartu s datovám tarifem, protože lokace se zjišťuje přes internet. Upřímně. GPS lokátor mi moc nedává smysl. Jediný možná scénář, který mě napadl je, že někdo vaše zamčené kolo čapne do ruky a bude utíkat se zamčeným kolem v náručí. Jinak prostě jen zjistíte polohu přeštípnutého zámku na zemi, pokud se někomu povedlo ho přeštípnout. Takže my jsme volili první verzi bez GPS.
Tolik tedy zhruba k funci. Prostě zámek zamknete, pokud někdo dělá co nemá, zámek spustí alarm a odešle notifikaci na váš telefon. Já víc nepotřebuju. Do kolárny ideální. NOT SO FAST GRINGO! Až do ostrého testu jsem považoval Pealock za ideální řešení pro zabezpečení kol v kolárně. Po ostrém testu jsem ale narazil na asi jediný, ale dost zásadní nedostatek. Výdrž baterie. V zamčeném stavu vydrží zámek nabitý maximálně 2 dny! Co se stane potom? Zámek se prostě odemkne a samozřejmě přestane strážit. No je to na prd, ale nějak to vyřeším, říkal jsem si. Holt tam připíchnu powerbanku. Zádrhel číslo dvě. Z nějakého důvodu se zámek neumí sám průběžně nabíjet z powerbanky. Takže se vybije a až potom se začne nabíjet z powerbanky, což je samozřejmě trochu nepoužitelné. Zásuvku v kolárně jednak nemáme a představa 3 metrového USBčka linoucí se po celé délce kolárny do zásuvky mě moc nelákala. Takže náš příbeh "zamkneme si kola v kolárně Pealockem" skončil jako totální epic fail.
Ale i tak je Pealock super zařízení, které používáme při cestování, když potřebujete kola někde zamknout přes noc, když je máte na střeše auta a jdete si dát nějakou sportovní stravu do KFC u dálnice atd. To co Pealock slibuje na svém webu splňuje 100%. Samozřejmě s ním nemusíte zamykat jen kolo. Můžete zamykat lyže, koráčky, nákupní košík. Cokoliv k čemukoliv.
Pokud pro vás dává takovéto použití smysl, tak bych vám zámek s klidem v duši doporučil. Kdyby vás něco kolem zámku zajímalo, klidně mi napište na
Výhody
+ celkem skladný a lehký
+ spolehlivý
+ alarm tak akorát nahlas
Nevýhody
- výdrž baterie v zamčeném stavu
- dlouhá doba nabíjení
- mohl by být klidně i menší
Chcete s námi zůstat v kontaktu? Sledujte nás na Instagramu nebo se připojte do klubu na Stravě